Mõtteid sisetunde kuulamisest 22. mai

Kui palju me kuulame oma sisetunnet? Seda päris õiget TUNNET, TEADMIST, sügavat sisemist teadmist, mis ütleb meile murdosa sekundi vältel ära selle valiku, mis on meie jaoks parim. Kui raske on seda kuulata…? Ma olen nüüd ise viimasel ajal, eriti viimase poole aasta jooksul harjutanud ennast kuulama oma sisetunnet. Mitte keegi ega mitte miski ei saa vastata meie küsimustele paremini kui meie ISE. Eriti praegusel ajastul, kus päriselt muutused toimuvad meie sees ja meie ümber, suure kiirusega. Seda on nii hästi tunda!

Me saame end ka ise häälestada kuulama sisetunnet ja ainult seda järgima. Kohe täiesti teadlikult võtta oma tähelepanu mõtlemiselt ära ning lülitada end tunnetamisele. Kõige osas. Proovida tunnetada KÕIKE ja kõiki. Mida enam me püüame mõelda ning lähtuda sellest, mis võiks olla meile kasulik, siis sellega võime teha hoopis nö „karuteene“ – see võib meid viia kõrvale oma peateelt, sellelt ainuõigelt teelt, mis on meile parim. Miks me kasutame mõistust rohkem kui tunnetust? No ilmselt üks põhjusi on see, et ühiskond on nii ülesehitatud. Palju ju suunatakse mõtlema enne kui ütlema või käituma „õigesti“ või olema arukas või näiteks tegema asju ka siis kui need on meile mõistusega kasulikud aga lähevad tegelikkuses vastuollu meie sisetundega. Kõik need on ju seotud ikkagi iseenda tunde mitte kuulamisega. Minu puhul hea näide on see, et kunagi kui ma õppisin toitumist, siis soovitati süüa alati putru koos marjadega ja veresuhkru tasakaalustamiseks ka mingit head rasva sinna juurde, näiteks pähkleid. Mina aga nii selgelt tundsin, et ma ei soovi süüa riisiputru värskete maasikatega. No lihtsalt ei olnud hea tunne peale seda. Aga ma ikkagi sõin, sest soovitati nii ja pidi hea olema kehale ja tervisele. Aga tunne sees oli vastupidine. Nüüd, kui olen rohkem hakanud olema kontaktis oma kehaga ja keha ka päriselt kuulama, siis tean, et see toidukombinatsioon pole mulle ja on kohe päris kindlasti ok, kui ma nii ei söö! Aga see ei tähenda, et kellelegi teisele see kombinatsioon ei võiks sobida! Lihtsalt minul on nii! Ja ma aktsepteerin seda!

Samamoodi räägivad paljud inimesed, et nisujahu on paha ning tume šokolaad on super hea ja kasulik. Kui nüüd jällegi enda keha kuulata, siis minul on vastupidi! Mulle sobib nisujahu, mu keha ei tee mitte ühtegi protesti peale nisujahust toodete söömist. Kehal on hea ja kerge olla ning ka seedimine toimib. Erinevalt näiteks peale täistera rukkijahust leiva söömist, siis on kehas raskustunne ja mõjutatud on ka seedimine. Muidugi mainin siinkohal ära, et ei, ma ei propageeri saiakeste, küpsiste või mõne muu magusa nisujahust toidu söömist! Ja alati oleneb ka kogustest, mida ja kui palju süüa. Kui valin vahel hommikusöögiks võilevad, siis mulle sobib paremini nisujahust sai kui rukkileib. Kuna olen ise hästi mahetoodete pooldaja, et toit oleks võimalikult puhtast toorainest valmistatud, siis soovitavalt võiks olla see sai mahejahust tehtud. Siin ongi kaks varianti – kas elad Biomarketi läheduses või valmistad ise, sest kahjuks tavakaubanduses mahedast toorainest leibasid-saiasid veel ei pakuta (vähemalt mina pole silmanud). Usun, et küll varsti on ka tavapoodides saialetis mahetooteid. Küll aga on valikus juba e-ainete vabad saiad-leivad. Need säilivad minu meelest sama hästi, kui e-ainetega tooted, seega mina ei mõista, miks üldse lisatakse saiatoodetele e-aineid… Šokolaadiga on mul samamoodi – tume šokolaad mõjutab kahjuks seedimist ja mitte heas suunas. Piimašokolaad aga seevastu sobib kehale paremini. Jällegi, mitte igapäevases tarbimises pole see pikemas perspektiivis hea! Vaid kui mul tuleb šokolaadi isu, siis ma pigem söön piimašokolaadi kui tumedat, sest minu kehale on nii parem, kergem ja lihtsam! Ja jällegi – mida mahedam on tooraine, seda parem! Oi, neid näiteid võiksin palju tuua, et kui kuulata oma keha ja keha märguandeid, siis võivad ollagi nii mõnedki valikud üllatuslikud!

See PÄRIS tunne, mis on see puhas tunne, mis näitab meile meie suuna ja tee kätte, seda tunnetada ja tunda on tõeline eelis! Kindlasti oled tundud SEDA tunnet, kui tead, et just SEE oleks õige valik või tegu, aga teed ikka teisiti, sest mõistus tuleb vahele. SEE TUNNE, see on selline murdosa sekund, vahel ka kauem, aga üldiselt sa tunned selle ära. See on selge tunne ja teadmine! Aga kui nüüd seda iga päevaselt tunda ja teadlikult tunnetada erinevaid olukordi, oma keha, oma soove, siis see võtab aega ja harjutamist. Mul vähemasti on nii. Aga on võimalik, et Sinul pole nii. Kõik me oleme erinevad ja erilised! On võimalik, et inimesel ongi juba sündimisest alates hea tunnetus kaasa antud. Eks ta õigemini olegi nii, sest lastel on ju meeletult hea tunnetus. Lapsed teavad tegelikult ise kõike! Kuulavad oma keha ja näljatunnet. Kuulavad oma soove ja teavad väga täpselt mida soovivad ning selle saamiseks protestivad kõvasti ning ei vali ei aega ega kohta. Aga siis tulevad vanemad, kes ütlevad, et nii ei sobi, pole kombekas. Eks meil kõigil ole olnud selliselt, nii oma lapsepõlves kui ka oma lastega. Kas pole? Minul on! Isegi kui ajapikku olen õppinud rohkem arvestama lapse vajaduste ja soovidega ning olen lubanud tal olla ehe ja tema ise, siis oiiii kui raske on seda siiski vahel teha. Need vanad mustrid mängivad nii suurt rolli minus ikkagi, paraku. Aga mida aeg edasi, seda teadlikum ma olen olnud ja seda vähem ma olen end lasknud mõjutada ühiskonna normidest, eetikast ning taktitundest.


Märgakem oma sisemist häält! Mida räägib Sulle su päris südamehääl, mida su keha päriselt vajab, milline elu on just see, mida sa elada võiksid! Mitte mida peaksid! „Ma pean…“ ei kõla üldse nii hästi kui „ma soovin“ või „ma valin“. Me ei PEA mitte midagi tegema, isegi kui meie tundub, et see vahel on nii, siis tegelikkuses on ALATI valik! Mõnikord võib tunduda, et valikud pole „head“, aga valik on siiski olemas, alati on. Ka nö kahe „halva“ vahel valimine on valik, sest valik alati liigutab energiaid ja kui valik ära teha, isegi võib-olla selline, mis ei tundu nii hea meile, siis ikkagi muutused hakkavad toimuma. Mind hästi on toetanud see mõte, et kui su ees on kaks ust ja tegelikkuses sa ju ei tea, mis kummagi ukse taga on. Sa võid arvata, et tead, aga tegelikult ei pruugi teada. Ja siis ikkagi valid ühe ukse – kas siis selle ukse, mis on juba ehk tuttavam või siis teise ukse mis pole. Ja mõlema ukse taga võib olla üllatus. Aga kuhugile sa ju sisened, sest ega ju lõputult ei saa uste taha seisma jääda. See on koht kus võiks kuulata oma sisetunnet, mitte mõistust, mis kalkuleerib plussid ja miinused kohe ära, vaid ikkagi seda puhast tunnet enda sees. Jah, selle eristamine mõistuse häälest võib olla väljakutsuv, aga kogemus on ju seegi 😊 Olles teinud valiku, siis on oluline meeles pidada, et pole õiget ega valet valikut vaid on parim valik nende teadmiste ja oskustega, mis sul parasjagu sellel hetkel olid! Iga hetk me areneme ja järgmine hetk võib-olla oleksid teinud juba teise valiku, sest su teadmised olid juba palju laiemad kui see hetk, mil sa selle valiku tegid. Seega kahetseda pole kunagi mõtet, kuna kogu elu ja me ka ise oleme muutumises! Mulle meeldib see lause, mis omamoodi ka minu moto: Kui elus pole miskit kindlat, siis ainuke kindel asi on see, et KÕIK on pidevalt muutumises! 


Kommentaarid: 1

 • Anni 16. juuni

  Olen vägagi nõus! See kõige esimene tunne, see südamehääl, ongi just see sinu päris tunne - aga mõistus tuleb kohe vahele! Kuid kuna tõenäoliselt jääme oma mineviku õpetustesse ikkagi väga kinni kahjuks (tahtmatult siis), soovitan kasutada kohe peale esimese oma tunde tundmist Mel Robbinsi ,,5 sekundi reegel” raamatu nippi - minule sobib 3 sekundi reegel ehk et 3-2-1 läks!
  Mulle potsatas postkasti fb-s ühelt soome sõbrannalt Kabli Pagari kuulutus, et tule kasvõi suveks või üheks kuuks pagariks, ka elamine olemas kui oled kaugemalt :) Sõbranna ei teadnud, et mul on Kabli juured isa poolt ja kedagi pole pea kogu mu teadliku elu enam elus, et käin sinnakanti vaid surnuaedadele ning teen peatuse võõra käes oleva vanaema maja ees. Arva, Hiie, mida tundsin?
  JAAA, MA TAHAN MINNA! Kolm-kaks-üks-helista!
  Ja kuigi see ehk pole arukas, elada kuu aega hoopis mujal, siis ma teen seda! Panen oma elu pausile siin ja teen, mida tahan!!! Olen nii elevil sellest!!!
  Ja sind on väga vaja, Hiie! Sa oled alati inimestele väga meeldinud - nii oled täiesti õigel teel! Oled alati olnud nagu päike kõigi jaoks ♥

Lisa kommentaar

Email again: